Jak stosować naftę kosmetyczną?

Pielęgnacja włosów, Wasze pytania

Jedna z Czytelniczek zapytała ostatnio o sposób stosowania nafty kosmetycznej:

„Kupilam nafte kosmetyczna w aptece lecz do konca nie wiem jak sie ja naklada na skore głowy i włosy?”

Przede wszystkim proponowałabym zrobienie próby na części włosów i skóry głowy czy przypadkiem nafta nie uczula.

Kroplę lub kilka kropli nafty proszę rozsmarować na skórze i rozprowadzić na paśmie włosów. Po kilku minutach (5 -10) zmyć ją dokładnie szamponem i poczekać przynajmniej dobę na reakcję skóry. Jeśli nie wystąpią podrażnienia albo efekt przesuszenia (czasami skóra dziwnie reaguje na naftę) można przystąpić do właściwego stosowania nafty, chociaż cały czas powinna pani wnikliwie obserwować skórę i włosy czy przypadkiem nie reagują na naftę pogorszeniem kondycji czy podrażnieniami.

Jak ją nakładać? Zawsze przed myciem włosów, najprościej po prostu tak jak odżywkę. Gdy miałam krótkie włosy robiłam to w ten sposób, że na dłoń nalewałam odrobinę nafty, rozsmarowywałam ją na obu dłoniach, następnie kilkukrotnie przeczesywałam dłońmi włosy starając się ją dokładnie rozprowadzić i na skórze i na włosach. Czynność powtarzałam dwu – trzykrotnie. To wystarczyło. Przy dłuższych włosach w celu nałożenia nafty na skórę można postąpić podobnie, po rozprowadzeniu specyfiku na skórze i u nasady włosów można dodatkowo rozprowadzić ją na całej długości włosów, ale jeśli zbierze Pani włosy w kok, przeciągając po nich dłońmi i na kilka minut tj. na czas trzymania nafty na głowie owinie pani włosy folią to dodatkowe smarowanie włosów na całej długości raczej nie będzie potrzebne.

Czas trzymania nafty można dobrać indywidualnie. Ja osobiście zmywam ją po dziesięciu minutach, chyba że robię ekstra maskę, o niej poniżej.

Uprzedzam, że niezależnie od tego, jak Pani do tego podejdzie zmycie nafty może być trudne – ja osobiście po nafcie myję włosy trzykrotnie i to niezależnie od tego, jaki szampon aktualnie stosuję.

Jeszcze przepis na maseczkę z nafty:
Łyżkę / dwie łyżki nafty należy wymieszać z żółtkiem, kilkoma kropelkami olejku rycynowego i ewentualnie kilkoma kroplami soku z cytryny. Otrzymane mazidło dokładnie rozprowadzić na skórze głowy przeciągając również po włosach. Włosy zebrać w kok (jeśli są długie), nałożyć czepek foliowy lub zabezpieczyć zwykłą folią i ręcznikiem. Maskę trzymać na włosach do godziny po czym dokładnie zmyć.

 • Autor: Ania
 • Data: 2 wrz
 • Komentarze: 7
 • Napisał: Iwona
  Wrzesień 6th, 2011 18:14

  ja polecam ten drugi sposób tj. maskę z jajkiem i z dodatkiem olejku rycynowego. Wydaje mi się, że łatwiej się to zmywa no a przede wszystkim włosy przy okazji dostają sporo witamin i aminokwasów,przynajmniej raz na kilka dni włosy spłukuję po myciu wodą z odrobiną octu jabłkowego – trochę to uciążliwe, bo trzeba rozrabiać wodę z octem w jakimś naczyniu i tym polewać głowę, ale warto, włosy bardziej błyszczą

 • Napisał: Ania
  Wrzesień 7th, 2011 11:00

  zgadza się, płukanie włosów w wodzie z dodatkiem octu nadaje włosom piękny połysk , dzięki Iwono za podzielenie się własnymi uwagami, pozdrawiam :-)

 • Napisał: Ania
  Październik 25th, 2011 21:36

  Drogie Panie (i Panowie) – uwaga z ostatniej chwili – do zmywania nafty z włosów nadają się jedynie nieliczne, bardzo dobre szampony. Przed momentem przetestowałam szampon z wyciągiem z czarnej rzepy Joanny (recenzja już wkrótce) i muszę Wam powiedzieć, że to porażka. Zużyłam pół butelki żeby zmyć naftę (poznaję że jest zmyta po stopniu spienienia szamponu). Do codziennej pielęgnacji produkt Joanny się nadaje – udało mi się pozbyć dzięki niemu podrażnień, ale do zmywania nafty – niekoniecznie, znacznie lepiej sprawdza się H&S, ale chybanajlepsza jest Nia (recenzje też niedługo się tu pojawią).

 • Napisał: ewelina
  Marzec 22nd, 2012 12:11

  Nafta zmywa się ekstra szybko zwykłym szamponem pokrzywowym lub ziołowym za 3-4 zł. Nie zmywać nigdy szamponami z sikilonami typu loreal itp

 • Napisał: Ania
  Marzec 22nd, 2012 14:15

  Ewelino dzięki za podpowiedź :-)

 • Napisał: Sylwia
  Marzec 25th, 2012 19:00

  „Przed momentem przetestowałam szampon z wyciągiem z czarnej rzepy Joanny (recenzja już wkrótce) i muszę Wam powiedzieć, że to porażka. Zużyłam pół butelki żeby zmyć naftę” i tu się nie zgodzę – podany przez ciebie szampon jako jeden z niewielu zmywa mi naftę podczas jednego mycia.

 • Napisał: Ania
  Marzec 31st, 2012 10:46

  cóż, nie będę wypróbowywać po raz kolejny, ale dzięki za informację :-)

Dodaj komentarz

ViviComb - innowacyjny sposób na łysienie