Minoxidil powstrzyma wypadanie włosów

Leczenie łysienia, Recenzje

Łysienie typu męskiego jest najczęściej występującym typem łysienia. Problem ten dotyczy zdecydowanej większości mężczyzn. Część nich akceptuje łysienie i nie podejmuje żadnych prób leczenia, ale coraz częściej mężczyźni wcale nie chcą się godzić z tym, zdawałoby się naturalnym, zjawiskiem toteż próby powstrzymania łysienia nie należą wcale do rzadkości. Jednym z najczęściej wykorzystywanych środków na polu walki z łysieniem (nie tylko męskim) jest minoxidil. Co to za lek i czy rzeczywiście osiąga jakąkolwiek skuteczność?

Minoxidil

To lek pierwotnie opracowany na potrzeby leczenia nadciśnienia. Przy okazji badań klinicznych okazało się jednak, że jego skutkiem ubocznym jest porost włosów u pacjentów dotkniętych łysieniem. Bardzo szybko przystosowano więc go do stosowania miejscowego i zaadaptowano na potrzeby leczenia łysienia i to nie tylko łysienia typu męskiego. Środek ten, jakkolwiek w sieci znajdziemy wiele opinii sugerujących iż jego skuteczność równa się zeru, pozostaje jednym z najskuteczniejszych leków przeciwko łysieniu. Potwierdzają to badania i opinie osób, które były w stanie wytrwać dłuższy okres czasu na minoxidilowej kuracji.
Skuteczność leku potwierdza też fakt, iż jest on najpowszechniej wykorzystywany w leczeniu łysienia i wchodzi w skład zdecydowanej większości preparatów na łysienie dostępnych na naszym rynku. Wszystkie preparaty jakie znajdziemy w drogeriach zostały dopuszczone do obrotu (zaakceptowane) przez FDA, a szczerze mówiąc to chyba najbardziej wiarygodna instytucja.
Minoxidil został już na tyle poznany i ma tak długą historię, że współczesne preparaty zawierają go w coraz wyższych stężeniach. Początkowo produkowano jedynie środki zawierające od 1 do 2 procent minoxidilu. Dziś stężenia rzędu 5-10 % wcale nie należą do rzadkości. To istotne z punktu widzenia osób podejmujących próbę walki z łysieniem – lek w wyższym stężeniu osiąga wyższą skuteczność i dotyczy to bardzo wielu leków stosowanych w leczeniu różnych dolegliwości, nie tylko w walce z łysieniem.

Działanie minoxidilu

Minoxidil oddziałuje na pracę tzw. kanałów potasowych tj. kanałów, którymi odżywiane są mieszki włosowe. To nimi odbywa się transport środków odżywczych i tlenu. Dzięki minoxidilowi mieszki utrzymują się więc w dobrej kondycji i to pomimo tego, że wciąż poddawane są destrukcyjnemu wpływowi DHT (substancji odpowiedzialnej za wypadanie włosów u mężczyzn).
Minoxidil osiąga sporą skuteczność, ale warunkiem uzyskania efektów jest systematyczne stosowanie tego środka. Minoxidil wymaga stosowania bezterminowego, z chwilą jego odstawienia łysienie powraca, włosy wypadają i przestają rosnąć, bo mieszki obciążone przez DHT i niedożywione tracą zdolność do produkcji włosów.
W celu osiągnięcia optymalnych efektów minoxidil należy stosować dwa razy dziennie, najlepiej na umytą skórę głowy. Po kilku miesiącach stosowania można spodziewać się pierwszych efektów, choć uprzedzam – efekty te nie muszą być tak spektakularne jak byśmy tego oczekiwali – z reguły nie są toteż większość osób po pewnym czasie poddaje się zaprzestając kuracji.

Środki zawierające minoxidil


Jak już wspomniałam jest ich sporo i mają różne stężenia. Niektóre z nich można kupić jedynie w aptekach, inne dostępne są również w drogeriach (w tym w drogeriach internetowych).

Jednym z najskuteczniejszych preparatów bazujących na minoxidilu jest NR07 – znany już i doceniony na amerykańskim rynku. O jego skuteczności decyduje specjalna formuła tj. technologia liposphere w jakiej go wykonano, stosunkowo wysokie stężenie minoxidilu i zawartość trzech inhibitorów enzymu 5alfa reduktaza (enzym ten przyczynia się do powstawania DHT obciążającego mieszki włosowe). Do tego dochodzi polifenol jabłkowy, który powstrzymuje łysienie czołowe (minoxidil najlepiej radzi sobie z leczeniem łysienia na czubku głowy).

Całość została tak dobrana, by z łysieniem uporać się możliwie najskuteczniej i w jak najkrótszym czasie. Myślę, że to preparat zasługujący na uwagę.

  • Autor: Ania
  • Data: 7 lip
  • Komentarze: 1
  • Napisał: candy man
    Grudzień 21st, 2012 15:45

    Jeśli chodzi o minoxidil to ja polecam właśnie ten preaprat. Jak dla mnie jeden z najlepszych tego typu. Stosuję go jakieś 5 miesięcy i już teraz widać sporą różnicę. Może zapach nie jest najlepszy, ale w końcu nie jest on od wąchania tylko od działania.

Dodaj komentarz

ViviComb - innowacyjny sposób na łysienie